Edition:
United States

Tai Kam Holdings Ltd (8321.HK)

8321.HK on Hong Kong Stock

2.00HKD
5 Dec 2016
Change (% chg)

HK$0.00 (+0.00%)
Prev Close
HK$2.00
Open
HK$2.00
Day's High
HK$2.00
Day's Low
HK$2.00
Volume
5,060,000
Avg. Vol
--
52-wk High
HK$4.50
52-wk Low
HK$1.90

Summary

Name Age Since Current Position

King Shun Lau

54 2016 Executive Chairman of the Board, Chief Executive Officer, Compliance Officer

Man Wai Ho

28 2016 Financial Controller and Company Secretary

Kan Sui Lau

49 2016 Executive Director

Mei Chai Lau

42 2016 Executive Director

Talent Chen

41 2015 Senior Construction Manager

Mei Po Yip

38 2013 Senior Project Manager

Cheuk Wai Ho

55 2016 Non-Executive Independent Director

Yuk King Wong

57 2016 Non-Executive Independent Director

Kin Ping Yim

61 2016 Non-Executive Independent Director

Biographies

Name Description

King Shun Lau

Mr. Lau King Shun is Executive Chairman of the Board, Chief Executive Officer, Compliance Officer of the Company. He is primarily responsible for the overall business development and management as well as financial and strategic planning of our Group. He is also a director of Tai Kam Construction, Ease Geotechnical, Sunsky Global and Solar Red. Mr. KS Lau obtained a degree of Bachelor of Science in Civil Engineering from The Polytechnic of Central London (now known as University of Westminster) in July 1985. He obtained a Diploma in Concrete Structures from Imperial College of Science and Technology and a degree of Master of Science in Concrete Structures from University of London in August 1986. Mr. KS Lau also obtained a degree of Bachelor of Laws from University of Wolverhampton in October 1997. Mr. KS Lau has been a member of the Hong Kong Institution of Engineers since April 1991 and a member of the Institution of Civil Engineers of the United Kingdom since December 1992. Mr. KS Lau is currently registered as a Registered Professional Engineer and an Accredited Safety Auditor of Occupational Safety and Health Council in Hong Kong. He has been registered as a Safety Officer under the Factories and Industrial Undertakings (Safety Officers and Safety Supervisors) Regulation since January 1998 and has been a Registered Safety Auditor under the Factories and Industrial Undertakings (Safety Management) Regulation since November 2000. Mr. KS Lau has been a Chartered Member of Institution of Occupational Safety and Health of the United Kingdom since January 2007. He is currently a council member of Association of Engineering Professionals in Society Limited.

Man Wai Ho

Ms. Ho Man Wai is Financial Controller and Company Secretary of the Company. She is responsible for our financial reporting, financial planning, treasury, financial control and the overall company secretarial matters of our Group. She joined our Group in February 2016. She has over five years of experience in auditing, accounting and financial management. Prior to joining our Group, Ms. Ho had accumulated experience in the accounting industry in Hong Kong through her employment with HLM Asia Group Limited (at which her last position was senior accountant II) from December 2010 to December 2014 and a construction company listed on the Stock Exchange (at which her position was assistant financial controller) from December 2014 to January 2016. Ms. Ho obtained a degree of Bachelor of Business Administration in Accountancy from The Hong Kong Polytechnic University in November 2010. Ms. Ho has been a Certified Public Accountant of Hong Kong Institute of Certified Public Accountants since July 2014.

Kan Sui Lau

Mr. Lau Kan Sui Sanny is Executive Director of the Company. He is primarily responsible for construction projects management. Mr. Sanny Lau is one of our Controlling Shareholders and is also a director of Tai Kam Construction, Ease Geotechnical, Sunsky Global and Solar Red. Mr. Sanny Lau obtained a Certificate for Safety Supervisor from Occupational Safety & Health Council in July 1998. He completed a course for Qualifying Site Supervisors as Technically Competent Persons and obtained Equivalent Certificate (1) through part-time studies organised by Construction Industry Training Authority in May 2002. In May 2004, Mr. Sanny Lau completed a course for Qualifying Site Supervisors as Technically Competent Persons and obtained Equivalent Certificate (2) and completed Landslip Preventive Measures Course for Supervisory Personnel in May 2004 by part-time studies organised by Construction Industry Training Authority. Mr. Sanny Lau later completed a course for Qualifying Site Supervisors as Technically Competent Persons and obtained Equivalent Certificate (3) in December 2004 through part-time studies organised by Construction Industry Training Authority. Mr. Sanny Lau has over 14 years of experience in the construction industry since he joined our Group in March 2002 as a director of Ease Geotechnical. He has also been a director of Tai Kam Construction since April 2005.

Mei Chai Lau

Mr. Lau Mei Chai is Executive Director of the Company. He was appointed as a Director on 1 April 2016 and re-designated as an executive Director on 26 September 2016. He is primarily responsible for construction projects management. Mr. MC Lau is also a director of Tai Kam Construction, Sunsky Global and Solar Red. Mr. MC Lau obtained a Certificate in Civil Engineering Studies from Hong Kong Institute of Vocational Education in July 2000 and a Higher Certificate in Civil Engineering from Hong Kong Institute of Vocational Education in July 2003. Mr. MC Lau also obtained a Diploma in Occupational Health and Safety from Li Ka Shing Institute of Professional and Continuing Education, Open University of Hong Kong in April 2005 through part-time studies. Mr. MC Lau obtained a degree of Bachelor of Science in Civil Engineering from Leeds Metropolitan University in February 2013 by part-time studies and distance learning. He has been registered as a Safety Officer under the Factories and Industrial Undertakings (Safety Officers and Safety Supervisors) Regulations since October 2006. Mr. MC Lau has over 14 years of experience in the construction industry since he joined our Group in March 2002. Mr. MC Lau has also been a director of Tai Kam Construction since April 2005, and has also taken up the roles of site agent and project manager in various projects.

Talent Chen

Mr. Chen Talent is Senior Construction Manager of the company. His primarily responsible for resolving construction and engineering technical issues. He graduated from The University of British Columbia in May 1997 with a degree of Bachelor of Applied Science in Civil Engineering. Mr. Chen obtained a degree of Master of Science in Civil and Environmental Engineering from Stanford University in June 1998 and then a degree of Master of Science in Engineering (Industrial Engineering and Logistics Management) from The University of Hong Kong in November 2007. Mr. Chen also obtained the degree of Juris Doctor and Postgraduate Certificate in Laws from The Chinese University of Hong Kong in December 2010 and July 2011 respectively. Mr. Chen has been licensed as a Professional Engineer in Civil Engineering in the State of California of the United States by the Board for Professional Engineers and Land Surveyors of California, the United States since June 2003, and a member of American Society of Civil Engineers since July 2003. He has also been registered in the area of practice of civil (general) as a Registered Professional Engineer in Australia and registered as a Chartered Professional Engineer of The Institution of Engineers, Australia since October 2003. Mr. Chen has been a member of The Institution of Civil Engineers in the United Kingdom since March 2004, and has been registered as a Chartered Engineer with the Engineering Council in the United Kingdom since July 2004. Mr. Chen has been a member of The Hong Kong Institution of Engineers since August 2004 and is currently registered as a Registered Professional Engineer in Hong Kong. He was elected as a Chartered Member of The Chartered Institute of Logistics and Transport in Hong Kong in October 2015. Mr. Chen has been a Solicitor of the High Court of Hong Kong since January 2014 and is currently a member of the Law Society of Hong Kong.

Mei Po Yip

Ms. Yip Mei Po Mabel is Senior Project Manager of the Company. She is primarily responsible for overseeing site safety and environmental compliance and project management. Ms. Yip obtained a degree of Bachelor of Science in Building Technology and Management from The Hong Kong Polytechnic University in November 2000. She is currently a Safety Officer under the Factories and Industrial Undertakings (Safety Management) Regulation. Ms. Yip joined our Group in April 2003 and has since then accumulated more than 13 years of experience in our operation. Ms. Yip does not hold any current or past directorships in the last three years preceding the Latest Practicable Date in any public companies listed on any securities market in Hong Kong or overseas.

Cheuk Wai Ho

Mr. HO Cheuk Wai is Non-Executive Independent Director of the company since 25 September 2016. Mr. Ho obtained a degree of Master of Business Administration from The University of Wales, Bangor (now known as the Bangor University) in co-operation with The Manchester Business School in July 1997 and a degree of Master of Science in Business Information Technology from Middlesex University in January 2003, both of which were distance learning programs. Mr. Ho has been an associate of Hong Kong Institute of Certified Public Accountant (formerly known as Hong Kong Society of Accountant) since December 1994. He has been admitted as an Associate of the Association of Chartered Certified Accountants of the United Kingdom since January 1995 and a fellow of the Association of Chartered Certified Accountant of the United Kingdom since January 2000. Mr. Ho has 37 years of experience in financial operations and business development of properties and infrastructure. From October 1979 to February 1986, Mr. Ho worked at Hutchison Whampoa Limited, at which his last position was senior accountant. From March 1986 to June 1990, Mr. Ho was the management accountant of The Dynasty Club Shenzhen. From July 1990 to November 1998, Mr. Ho worked for CBI Investment Limited and Mission Hills Group respectively as a financial controller. From January 1999 to March 2008, he served as the financial officer of Chung Fu Properties Group Company Limited. From September 2008 to April 2012, Mr. Ho worked in The China Water Company Limited and Cetec Limited respectively as the financial controller. In May 2012, Mr. Ho was appointed as the financial controller of Leepark Holdings Limited, and subsequently from December 2012 to May 2013, he became the group financial controller, authorised representative and company secretary of South West Eco Development Limited (now known as C&D International Investment Group Limited.

Yuk King Wong

Ms. Wong Yuk King is Non-Executive Independent Director of the company since 25 September 2016. Ms. Wong completed Part I of the Membership Examination of The Institute of Legal Executives and Part II of the Membership Examination of The Institute of Legal Executives respectively in November 1987 and October 1989 in the United Kingdom. She was awarded the Institute’s Diploma in Land Law in June 1991, the Institute’s Diploma in Constitutional & Administrative Law in October 1996 and the Institute’s Diploma in Equity & Trust in June 1997 from The Institute of Legal Executives in the United Kingdom. Ms. Wong was awarded Postgraduate Certificate in Laws by The University of Hong Kong in June 2000 and obtained a degree of Master of Management from Macquarie University in June 2003. Ms. Wong was admitted as a Solicitor of the High Court of Hong Kong in July 2002. She has been a fellow of The Institute of Legal Executives of the United Kingdom since October 1991. Ms. Wong has over 31 years of experience in the legal industry in Hong Kong and England. Prior to working in Hong Kong, she had 10 years of experience in solicitors’ firms in London as legal executive and trainee legal executive from 1984 to 1994. In Hong Kong, Ms. Wong worked at Livasiri & Co. Solicitors & Notaries from January 1996 to July 1998, at Philip K H Wong, Kennedy Y H Wong & Co. Solicitors & Notaries from September 2000 to April 2002, at Jimmie K S Wong & Co. Solicitors, Agents for Trade Marks & Patents from April 2003 to November 2003, at Tai, Mak & Partners, Solicitors, Agents for Trade Marks & Patents from January 2004 to March 2005, at Susan Liang & Co. Solicitors from April 2005 to April 2006, at Tsui & Co. Solicitors from May 2006 to November 2007, at Chung & Kwan Solicitors from January 2008 to October 2010, at F. Zimmern & Co. Solicitors & Notaries from February 2011 to February 2012, at King & Company Solicitors & Notaries from April 2013 to February 2016 and at Messrs.

Kin Ping Yim

Mr. YIM Kin Ping is Non-Executive Independent Director of the Company since 25 September 2016. Mr. Yim has more than 39 years of experience in the construction industry in Hong Kong. From June 1977 to June 1983, Mr. Yim worked at Mass Transit Railway Corporation Hong Kong (now known as MTR Corporation) at which his last position was engineer II (Civil). From June 1983 to March 1991, Mr. Yim served as geotechnical engineer in Engineering Development Department and Civil Engineering Services Department of the Government respectively. From March 1991 to July 2010, Mr. Yim worked at Civil Engineering Services Department, Civil Engineering Department and Architectural Services Department of the Government as senior geotechnical engineer. Mr. Yim has been a director of Smooth Idea (Hong Kong) Limited, a Hong Kong company, since July 2011. Starting from February 2012, Mr. Yim has also been employed by Greg Wong & Associates Ltd with a job title of technical director. Mr. Yim obtained a degree of Bachelor of Science in Engineering from University of Hong Kong in October 1977 and a degree of Master of Science from University of London in November 1989. Mr. Yim has been a member of the Institution of Civil Engineers of the United Kingdom since December 1982. He is currently a member of the Hong Kong Institution of Engineers (“HKIE”) and has been a fellow of the HKIE since November 2005. Mr. Yim was elected as a member of the Election Committee (Engineering) for the election of the Chief Executive of Hong Kong from 2006 to 2016. Mr. Yim was appointed by the Chief Executive as a Justice of the Peace in June 2012. He has been a member of the Engineers Registration Board (established under the Engineers Registration Ordinance (Chapter 409 of the Laws of Hong Kong) from 2007 to 2011.