People: Sabaf SpA (SABF.MI)

SABF.MI on Milan Stock Exchange

12.50EUR
18 Sep 2014
Price Change (% chg)

€-0.18 (-1.42%)
Prev Close
€12.68
Open
€12.70
Day's High
€12.95
Day's Low
€12.45
Volume
7,102
Avg. Vol
6,540
52-wk High
€15.74
52-wk Low
€11.10

Search Stocks

Summary

Name Age Since Current Position

Giuseppe Saleri

81 Chairman of the Board

Alberto Bartoli

53 2012 Chief Executive Officer, Chief Financial Officer, Executive Director

Cinzia Saleri

51 2012 Vice Chairman of the Board

Ettore Saleri

39 2009 Vice Chairman of the Board

Gianbattista Saleri

49 1999 Vice Chairman of the Board

Gianluca Beschi

2012 Investor Relations Manager, Financial Reporting Officer

Renato Camodeca

2012 Lead Independent Director

Fausto Gardoni

70 2012 Non-Executive Independent Director

Leonardo Cossu

55 1993 Non-Executive Independent Director

Maria Franceschetti

2014 Independent Director

Nicla Picchi

2012 Independent Director

Riccardo Rizza

48 2012 Independent Director

Salvatore Bragantini

70 2006 Non-Executive Independent Director

Giuseppe Cavalli

52 2009 Non-Executive Independent Director

Biographies

Name Description

Giuseppe Saleri

Mr. Giuseppe Saleri serves as Chairman of the Board of Sabaf SpA. He is also Chairman of Giuseppe Saleri SapA. He is Co-founder of the Company.

Alberto Bartoli

Mr. Alberto Bartoli has served as Chief Executive Officer, Chief Financial Officer and Executive Director at Sabaf SpA since May 8, 2012. He has served as Executive Director and Chief Financial Officer of Sabaf SpA since 1997. He was appointed Chief Financial Officer of the Company in 1994. Since 2000 he has served as Director of Faringosi-Hinges Srl. Since 2001 he has been Standing Statutory Auditor of Euroedes SpA. Since 2005 he has been Director of Immobiliare Arco Srl and Mella 2000 Srl and Chairman of the Board of Directors of Nuovo Molino SpA. Since 2006, he has been Standing Statutory Auditor of F.lli Guidetti Srl. From January 1987 to June 1989, he was Controller at Fintbrescia Holding SpA of Brescia. As of April 1988 the initial position was joined by that of head of administration and finance of Fintbrescia Factoring SpA. From June 1989 to June 1993, he was Head of Administration and Finance of Vamlease SpA. From June 1993 to January 1994, he was Administration and Finance Manager of Bioteke Srl. He graduated in Business Economics from Universita degli Studi di Parma in 1983. He became Certified Charted Accountant in 1994.

Cinzia Saleri

Ettore Saleri

Mr. Ettore Saleri has served as Vice Chairman of the Board of Sabaf SpA since 2009. In 1994 he started his professional activity as Office Employee of the Company. He later withdrew from operational roles in Sabaf SpA and followed the Sabaf Group’s interests via the family holding company Giuseppe Saleri SapA of which he was Director until 2005.

Gianbattista Saleri

Mr. Gianbattista Saleri has served as Vice Chairman of the Board of Sabaf SpA since 1999. He has been the Company’s Director since 1994. He started his professional career as Administrative Employee of the Company in 1993.

Gianluca Beschi

Renato Camodeca

Mr. Renato Salvatore Camodeca has served as Lead Independent Director of Sabaf SpA since May 8, 2012. He is Member of the Audit and Risk Committee within the Company. He is Professor of Business Economics at Universita degli Studi di Brescia.

Fausto Gardoni

Mr. Fausto Gardoni has served as Non-Executive Independent Director of Sabaf SpA since May 8, 2012. He acted as Non-Executive Lead Independent Director of the Company between April 28, 2009 and May 8, 2012. He is Chairman of the Remuneration and Nominating Committees within the Company. During his professional career he held various positions in a number of companies. In January 1993, he was appointed Vice Chairman of Sales Operations of NISSAN EUROPE NV, while also retaining the role of Managing Director. He was Managing Director of Nissan Motor AG (Switzerland), Nissan Italia SpA. Between 1995 and 1996, he was Business Consultant and Managing Director of Cagiva Motors SpA. On March 1, 1997 he was appointed Chairman and Managing Director of BMW Italia SpA. Between March 1, 1997 and June 30, 2002, he was Member of the Board of Directors of SMW Financial Services Italia SpA, Chairman of BMW Milano Srl, Member of the Board of Directors of Alphabet Italia SpA. On June 15, 1999, he was appointed Mayor of the Municipality of San Paolo (Brescia) and reappointed in June 2004 elections, as well as Member of the Board of Directors of the Consortium for realization of the CSMT of Brescia (Centro Servizi Multisettoriali Tecnologici). He holds Diploma in Accounting.

Leonardo Cossu

Mr. Leonardo Cossu has served as Non-Executive Independent Director of Sabaf SpA since October 21, 1993. He is Chairman of Audit and Risks Committee and Member of Nominating and Remuneration Committee within the Company. In addition, he acts as Chairman of the Board of Statutory Auditors, Standing Statutory Auditor, and Legal Auditor in numerous industrial and financial companies. He is partner of Studio Cossu & Associati. He was Managing Director of GARDAPROGRAM (Fiduciaria e di Revisione Aziendale) SpA from October 22, 1985 to 1989. He was Director and Managing Director of DEDRAFIN SpA from April 26, 1989 to July 28, 1999. He was Director of NAZIONALE FIDUCIARIA SpA from April 17, 1989 to September 28, 1999 and Managing Director of the same from May 5, 1989 to September 28, 1999. He was Director of CRITEFI SIM SpA from the date of incorporation on October 30, 1990 and Managing Director of the same from March 11, 1992 to September 23, 1999. He was Director of CRITERIUM SpA from June 1, 1989 until September 28, 1999. He gained a degree in Business Economics from Universita degli Studi di Brescia on March 27, 1985. He is Registered Chartered Accountants and Accounting Experts (Albo Unico dei Dottori Commercialisti e degli Esperti Contabili). Registered in ex-College of Accountants (ex-Collegio di Ragionieri) of Brescia, in ex-Register of Chartered Accountants (ex Albo dei Dottori Commercialisti) of Brescia and in Register of Legal Auditors (Registro dei Revisori Contabili).

Maria Franceschetti

Nicla Picchi

Ms. Nicla Picchi has served as Independent Director of Sabaf SpA since May 8, 2012. She is Member of Audit and Risks Committee within the Company. She is Lawyer and Member of the Supervisory Committee within the Company.

Riccardo Rizza

Mr. Riccardo Rizza has served as Independent Director of Sabaf SpA since May 8, 2012. He is Accountant.

Salvatore Bragantini

Dr. Salvatore Bragantini has served as Non-Executive Independent Director of Sabaf SpA since April 28, 2006. He is Member of the Audit and Risk Committee within the Company. From August 1967 to June 1970, he served as Legal Advisor of ARTHUR ANDERSEN & CO. From June 1970 to October 1971, he was Analyst for acquisition of minority shareholdings at ISAP SpA-Gruppo IRI. From November 1971 to December 1974, he was Analyst for the examination of requests for medium-/long-term loans at IMI. Between January and October 1975 he served as Financial assistant of managing director at COMERINT SpA – ENI Group. Between November 1975 and October 1982, he served as analyst for acquisition of equity investments and at time of resignation,as head of development and acquisitions of Finanziaria Meridionale-FIME SpA. From November 1982 to May 1987, he served at SO.FI.PA. SpA. From June 1987 to September 1996 he served as General Manager of Merchant banking – corporate finance at ARCA MERCHANT SpA. From October 1996 till June 2001, he was Commissioner at CONSOB (Italian securities and exchange commission). From Spetember 2001 til April 2004 he was Managing Director of CENTROBANCA SpA and Director of CENTROBANCA SVILUPPO IMPRESA SGR. Since September 2005 he has been Chairman of Apei SGR. Since January2007 he has been Chairman of Pro MAC SpA. In addition he served as Non-Executive Vice Chairman of IW Bank SpA, Independent director of Interpump Group SpA. He is Member of NED Community, the community of non-executive directors. He graduated in Business and Economics from Universita degli Studi di Roma in 1967.

Giuseppe Cavalli

Mr. Giuseppe Cavalli has served as Non-Executive Independent Director at Sabaf SpA since April 28, 2009. He is Member of the Remuneration and Nominating Committees within the Company. From 1987 to 1992, he served at the Brughiero site of CANDY ELETTRODOMESTICI. From 1992 to 1997, he was Plant Manager at the refrigerator and freezer production plant in Verolanuova (BS) of OCEAN/BRANDT ELETTRODOMESTICI. He is Manager with several years experience in the household appliance sector. From 1997 to 2004, he served as Director of the Laundry Business Unit of MERLONI ELETTRODOMESTICI / INDESIT COMPANY. In 2000, he was appointed Managing Director of Philco SpA. From 2005 to 2008, he was General Industrial Manager of MERLONI TERMOSANITARI. Since 2009 he has served as General Technical Manager of the Group and Managing Director of Acciaierie di Sicilia within ALFA ACCIAI GROUP.

Basic Compensation

Search Stocks