May 6, 2020 / 7:47 AM / 19 days ago

Co warto dziś wiedzieć o koronawirusie

6 maja (Reuters) - Poniżej najnowsze informacje dotyczące epidemii koronawirusa:

PRZEMEBLOWANIE BIUR PO PANDEMII

W miarę jak znoszone są restrykcje, a pracownicy stopniowo wracają do biur, wielu zastanawia się, jak będą wyglądały ich miejsca pracy po pandemii.

Eksperci od bezpieczeństwa i higieny pracy mówią, że standardem staną się jednokierunkowe korytarze, strefy buforowe wyznaczone przez kolorowe dywany lub taśmy wokół biurek oraz ścianki z pleksi chroniące przed kichnięciami kolegów.

Zmiany mogą być trudne do zaakceptowania i mogą mieć negatywny wpływ na samopoczucie pracowników, ocenił psycholog pracy Brad Bell.

CENA REMDESIVIRU

Beximco Pharmaceuticals, jeden z największych producentów leków w Bangladeszu, zacznie w tym miesiącu produkować eksperymentalny lek antywirusowy remdesivir, który wydaje się obiecujący w leczeniu nowego koronawirusa.

Spółka planuje wstępnie wycenić fiolkę leku na 59 do 71 dolarów, powiedział Reuterowi prezes Beximco Rabbur Reza, przy czym każdy pacjent może potrzebować od pięciu do 11 fiolek.

Patent Gileadu na ten lek w teorii oznacza, że spółka ma wyłączność na jego produkcję, lecz międzynarodowe reguły handlowe przyznają prawo niektórym krajom określanym jak mało rozwinięte, w tym Bangladeszowi, na niezważanie na patenty i produkcję leków po nizszych cenach na te rynki.

Bangladesz miałby też prawo eksportować lek do innych mało rozwiniętych krajów, choć Reza podkreśla, że pierwszeństwo bedą mieli chorzy w Bangladeszu.

REPATRIOWANI PAKISTAŃCZYCY Z POZYTYWNYMI WYNIKAMI TESTÓW

Wielu obywateli Pakistanu, którzy zostali repatriowani z USA czy Zjednoczonych Emiratów Arabskich otrzymuje po powrocie do kraju pozytywne wyniki testów na obecność koronawirusa, poinformowały we wtorek władze kraju.

Rząd ZEA odpiera ten zarzut i podaje, że wszyscy są badani przed odesłaniem do kraju, a zakażonym nie pozwala się na podróż.

W większości lotów pozytywne wyniki badania ma około 12% pasażerów, ale zdarzyły się i takie, gdzie było to 40-50%.

“Hipoteza jest taka, że wielu z tych pracowników mieszka w zatłoczonych hostelach, gdzie łatwo jest o przekazanie infekcji” - powiedział Reuterowi doradca premiera Moeed Yusuf.

NANOCIAŁA OD LAMY

Lama imieniem Winter może pomóc w poszukiwaniu leczenia na koronawirusa, uważają amerykańscy i belgijscy naukowcy, którzy zidentyfikowali molekułę, która zdaje się blokować koronawirusa.

Mieszkająca w Belgii lama jest kluczem do badań naukowców z belgijskiego centrum biotechnologii medycznej VIB-UGent oraz Uniwersytetu Teksasu w Austin, którzy opublikowali we wtorek wynik swych badań w piśmie Cell.

Lamy i inne zwierzęta z rodziny wielbłądowatych wyrożniają sie zdolnością do tworzenia przeciwciał i mniejszych molekuł, tak zwanych nanociał, które w ocenie naukowców mogą okazać się skuteczniejsze w walce z wirusem.

Zespół rozpoczął badania na zwierzętach, a badania na ludziach miałyby rozpocząć się przed końcem roku. Naukowcy podali, że trwają rozmowy z firmami farmaceutycznymi. (Opracowanie: Karishma Singh; Tłumaczyła: Anna Włodarczak-Semczuk)

0 : 0
 • narrow-browser-and-phone
 • medium-browser-and-portrait-tablet
 • landscape-tablet
 • medium-wide-browser
 • wide-browser-and-larger
 • medium-browser-and-landscape-tablet
 • medium-wide-browser-and-larger
 • above-phone
 • portrait-tablet-and-above
 • above-portrait-tablet
 • landscape-tablet-and-above
 • landscape-tablet-and-medium-wide-browser
 • portrait-tablet-and-below
 • landscape-tablet-and-below