Edition:
United States

Sisram Medical Ltd (1696.HK)

1696.HK on Hong Kong Stock

3.95HKD
1:43am EDT
Change (% chg)

HK$-0.01 (-0.25%)
Prev Close
HK$3.96
Open
HK$3.99
Day's High
HK$3.99
Day's Low
HK$3.91
Volume
6,400
Avg. Vol
195,191
52-wk High
HK$5.88
52-wk Low
HK$3.68

Summary

Name Age Since Current Position

Yi Liu

42 2016 Executive Chairman of the Board

Lior Moshe Dayan

48 2017 Chief Executive Officer, Executive Director

Guojun Bu

43 2019 Chief Financial Officer, Executive Director

Ran Ezioni

2018 Chief Operating Officer

Doron Yannai

57 2014 Vice President - Finance and Human Resources

Nadav Bayer

59 1999 Vice President - Research and Development and Engineering

Alexander Britva

62 2004 Vice President - Research and Development

Yair Leopold

63 2013 Vice President - Surgical Unit

Yosef Lepzelter

62 2011 Vice President - Clinical Affairs

Avraham Farbstein

63 2018 Chief Executive Officer - North America Operation, Chief Strategy Officer

Yee Har Lo

60 2017 Company Secretary

Yao Wang

45 2016 Non-Executive Director

Yifang Wu

48 2017 Non-Executive Director

Yang Yang

40 2018 Non-Executive Director

Chi Fung Leo Chan

38 2017 Non-Executive Independent Director

Jenny Chen

38 2017 Non-Executive Independent Director

Heung Sang Fong

59 2017 Non-Executive Independent Director

Kai Yu Liu

47 2017 Non-Executive Independent Director

Biographies

Name Description

Yi Liu

Mr. Yi Liu is Executive Chairman of the Board of the company. He joined the Group in April 2016 and has served as a Director since then. Mr. Liu was the chief technology officer of the medical devices division of Fosun Pharma from November 2015 to December 2016, and is currently a vice president of Fosun Pharma. Prior to joining the Fosun Pharma Group, Mr. Liu served as a civil servant at the State Food and Drug Administration of China from July 2000 to August 2004. He served as deputy head of the Beijing Medical Equipment Laboratory from September 2004 to May 2007 and was responsible for the quality system management and regulatory matters with the State Food and Drug Administration of China. He served as the head of that laboratory from May 2007 to November 2015 and was responsible for the overall management of the institute, including strategic planning, government relations and regulatory matters. Mr. Liu obtained a bachelor’s degree of Engineering from Beijing Institute of Technology in the PRC in July 1998. He graduated from the Chinese Academy of Governance in the PRC in July 2000 and obtained a master’s degree in Management from Peking University in the PRC in January 2006. Mr. Liu has been a registered assessor under China National Accreditation Service for Conformity Assessment since April 2013. Chief Executive Officer and Executive Director.

Lior Moshe Dayan

Mr. Lior Moshe Dayan is Chief Executive Officer, Executive Director of the company since June 6, 2017. Mr. Dayan has been the Senior Vice President of Global Sales and Managing Director of the German subsidiary of the Group since April 2011. He is responsible for the direction and management of all sales, marketing and business development operations, including market competitiveness, pricing, compensation, distribution and sales channel strategy. He was the senior director in charge of the Asia-Pacific markets of Alma Lasers from September 2008 to December 2010 and the vice president of sales and marketing of Alma Lasers European and APAC markets from November 2010 to April 2011. Mr. Dayan has 15 years experience in the laser industry with operational, logistic, financial and sales expertise, 10 of which were in Asia. Prior to joining the Group, he served in several managing positions at Lumenis Ltd. from September 2001 to September 2008, including sales director of the European and West African markets, sales and marketing regional manager of the countries in South East Asia, director of supply chain and financial director in the medical business unit. Prior to his time in the medical devices industry, Mr. Dayan held several senior financial positions in the hi-tech telecommunications industry from 1996 until 2001, when he acted as the cost of goods and profit controller of ECI Telecom Israel from 1996 to 1998 and the director of cost of goods and inventory control of ECI Telecom Israel from 1998 to 2001. Mr. Dayan obtained a bachelor’s degree in Economics and Logistics from Bar Ilan University in Israel in June 1997 and obtained a Master of Business and Administration from the Israeli branch of Manchester University in November 1999.

Guojun Bu

Mr. Guojun Bu is Chief Financial Officer, Executive Director of the Company. He has more than 20 years of financial management experience in medical and healthcare industry, in particular in finance operation, financing and investment activities. Mr. Bu has been the vice president of Chindex Medical Limited (“CML”), a controlling shareholder of the Company and a subsidiary of Shanghai Fosun Pharmaceutical (Group) Co., Ltd. (“Fosun Pharma”), and the vice president of the Medical Technology Division of Fosun Pharma, in charge of finance operation and financing and investment activities for medical device business, since January 2017 and January 2019, respectively. He has also acted as the general manager of the finance department of CML from January 2011 to December 2016. Mr. Bu worked with Chindex International, Inc. from January 1997 to December 2010, where he held a number of positions comprising finance manager, senior finance manager, assistant finance director and finance director of China region. Mr. Bu graduated in July 1996 from Beijing University of Technology (the PRC) majoring in Economic Information Management and obtained a master’s degree in Computer Science and Technology from Beijing University of Technology in July 2010 and an EMBA degree from Rutgers, the State University of New Jersey (United States) in November 2011, respectively.

Ran Ezioni

Mr. Ran Ezioni has been appointed as Chief Operating Officer of the company effective 1 April 2018. Mr. Ezioni brings over 22 years of multi-dimensional experience in the fields of global operations, supply chain management, information technology, outsourcing and service and maintenance in various industries, including the medical aesthetic industry. Prior to joining the Company, Mr. Ezioni served as a vice president of global supply chain, purchasing and information technology at Arkal Automotive, a global developer and worldwide manufacturer of solutions for the global automotive industry. Mr. Ezioni holds a bachelor of science degree in Industrial Engineering from the Technion, the Israeli Institute of Technology, with honors, and is Certified Six Sigma Black Belt (CSSBB) by the American Society for Quality.

Doron Yannai

Mr. Doron Yannai is Vice President - Finance and Human Resources of the company since February 2014. Mr. Yannai joined the Group in March 2007 and served as director in charge of financial matters of the Group and Human Resources of Alma Lasers from March 2007 to February 2014. He is responsible for financial and human resources operations of the Group. Mr. Yannai has more than 20 years’ experience of financial management in private and public companies in various industries such as software, communications and construction. Prior to joining the Group, he was controller at Tecnomatix/Oshap from January 1991 to May 1995, the chief financial officer at Shaked Group from June 1995 to December 1996, the chief financial officer at NetFormx Ltd. from January 1997 to June 2001, the director of finance at SAP Portals from July 2001 to December 2002, and chief financial officer at WiNetworks from January 2004 to February 2007. Mr. Yannai obtained a bachelor’s degree in Economics & Labor Science from Tel Aviv University in Israel in May 1985 and a bachelor’s degree in Accounting from Tel Aviv University in Israel in June 1988. He has also been a Certified Public Accountant in Israel since December 1990.

Nadav Bayer

Mr. Nadav Bayer is Vice President - Research and Development and Engineering of the company since October 1999. He is responsible for the direction and management of lasers software and electrical hardware team. Mr. Bayer has more than 20 years’ experience with laser electrical systems. Prior to joining the Group, Mr. Bayer worked as an electronic department manager of ESC Systems Ltd. (now known as Lumenis Ltd.) from March 1993 to October 1999. Mr. Bayer obtained a bachelor of science in Electrical Engineering from the Technion (Israel Institute of Technology) in Israel in August 1989.

Alexander Britva

Mr. Alexander Britva is Vice President - Research and Development of the company. He has been the Vice President of Research and Development and Radio-frequency System of the Group since June 2004. He is responsible for the research and development of radiofrequency technology. Mr. Britva joined the Group in September 2002 and served as vice president of the Department of Radio-frequency Technology from September 2002 to June 2004. Mr. Britva has 39 years’ of experience in the laser industry, including the development of CO2 lasers, radio frequency and ultrasound systems. Prior to joining the Group, Mr. Britva worked as a radio-frequency department manager of Optomic Lasers from June 2002 to January 2000. Mr. Britva obtained a master of science degree and a PhD from Electro-technical Institute in Russia in June 1977 and May 1988, respectively. He holds 20 patents and has authored more than 30 scientific articles.

Yair Leopold

Mr. Yair Shlomo Leopold is Vice President - Surgical Unit of the company since January 2013. He is primarily responsible for business development, introduction of new applications and clinical research of the Group. Mr. Leopold joined the Group in January 2012 and served as Director of Surgical Business Unit of Alma Lasers from January 2012 to January 2013. Prior to joining the Group, Mr. Leopold was a product line manager in the development department of Laser Industries Ltd. from January 1983 to October 1993. He worked in the sales and marketing division of Sharplan from October 1993 to December 1997. Mr. Leopold also founded and acted as the chief executive officer of sales and marketing of Opus Dent at Lumenis Ltd. from December 1997 to December 2001. He was the vice-president of sales and marketing of Radiancy Ltd. from January 2002 to October 2004. Mr. Leopold was the vice president of sales and marketing of Sunlight Medical Ltd. from November 2004 to June 2005, and was promoted to be its chief executive officer from June 2005 to September 2007. He was the chief executive officer of Curelight Medical Ltd. from October 2007 to January 2011, the vice president of global sales and marketing at Applisonix from November 2009 to January 2011, and the vice president of sales for west Europe at Viora Ltd. from January 2011 to January 2012. Mr. Leopold obtained his bachelor of science degree in Electrical and Biomedical Engineering from George Washington University of Washington, DC in the United States in August 1980.

Yosef Lepzelter

Mr. Yosef Lepzelter is Vice President - Clinical Affairs of the company since April 2011. He is responsible for the management of multi-disciplinary clinical affairs including the clinical validation of energy-based devices of Alma Lasers and clinical application, human clinical and pre-clinical studies, advanced clinical training seminars, key opinion physicians collaboration, scientific publications and lectures in professional meetings of Alma Lasers. Mr. Lepzelter joined the Group in October 2003 and served as director of the Clinical Department from October 2003 to April 2011. Mr. Lepzelter has 25 years’ experience in the medical and laser industry with extensive clinical, scientific and educational expertise. Prior to joining the Group, Mr. Lepselter worked at the Research Exercise Physiology Laboratory, Pulmonary Department at Beilinson Medical Center, Israel and Pulmonary Function Laboratory, Pulmonary Unit, Presbyterian Medical Center, Philadelphia, United States from January 1990 to March 1996. He was director of clinical research associates at Hesperion Ltd. from December 1999 to June 2001 and director of clinical unit at Radiancy Ltd. from June 2001 to April 2003. Mr. Lepzelter obtained a master’s degree in Exercise Physiology from Adelphi University in the United States in April 1985, and a PhD in Physiology from Temple University in the United States in May 1996. He is co-inventor of a number of the Group’s patents and has published more than 40 scientific abstracts and papers on topics related to cutaneous lasers, radio frequency and ultrasound technology, and applied cardio-pulmonary medicine.

Avraham Farbstein

Mr. Avraham Farbstein serves as Chief Executive Officer - North America Operation, Chief Strategy Officer of the company. Mr. Farbstein has been serving as chief executive officer of the Group’s North America operations since March 2013, successfully leading major business development and business expansion ventures in this strategic market. Mr. Farbstein has more than 35 years of experience in the medical and aesthetic devices industry beginning with his involvement in research and development of one of the first lasers introduced into the surgical devices field. Mr. Farbstein holds a bachelor of science degree in electric engineering from Tel Aviv University in Israel.

Yee Har Lo

Ms. Yee Har Susan Lo is Company Secretary of the company since June 6, 2017. Ms. Lo is an executive director and head of learning & development of Tricor Services Limited, a global professional services provider specializing in integrated business, corporate and investor services. Ms. Lo has over 30 years of experience in the corporate secretarial field. She has been providing professional corporate services to Hong Kong listed companies as well as multinational, private and offshore companies. Ms. Lo is currently the company secretary/joint company secretary of six listed companies on the Stock Exchange, namely, Fosun Pharma (stock code: 2196.HK), Dongfeng Motor Group Company Limited (stock code: 489.HK), China National Building Material Company Limited (stock code: 3323.HK), NVC Lighting Holding Limited (stock code: 2222.HK), MicroPort Scientific Corporation (stock code: 853.HK) and Hebei Yichen Industrial Group Corporation Limited (Stock code: 1596.HK). She also conducts regular continuous training programs for directors and senior management of listed issuers and is an active speaker at seminars. Ms. Lo is a Chartered Secretary and a Fellow of both The Hong Kong Institute of Chartered Secretaries (“HKICS”) and The Institute of Chartered Secretaries and Administrators in the United Kingdom. She is a holder of the Practitioner’s Endorsement from HKICS. Ms. Lo graduated from The Hong Kong Polytechnic (now known as The Hong Kong Polytechnic University).

Yao Wang

Mr. Yao Wang is Non-executive Director of the Company since April 2016. Mr. Wang is a vice president of Fosun Pharma, a position he has held since July 2014. Mr. Wang began his career as field management engineer of Shanghai Automotive Casting Plant of SAIC Motor Corporation Limited from July 1995 to January 1998, the senior project manager of the strategic investment committee of D’Long International Strategic Investment Company from November 1999 to March 2001, the vice general manager of Zhongqi Asset Custody Co., Ltd, a subsidiary of D’Long International Strategic Investment Company from April 2001 to May 2004, and the manager of the investment department of Hongpu Investment Holdings (China) Co., Ltd. from June 2004 to April 2006. He was the director in merger and acquisitions of Asian-Pacific Region of PENTAIR LTD (stock code: PNR. NY), from April 2006 to May 2011, during which he was concurrently the general manager of Beijing Pentair-Jieming Environmental Protection Equipment Co., Ltd, an affiliate of PENTAIR LTD, from June 2009 to August 2010, and vice president of group investment and asset management of Suntech Power Holdings Co., Ltd. (stock code: STP. NY), from May 2011 to July 2014. Mr. Wang obtained a bachelor’s degree in metal casting from Shanghai University in the PRC in July 1995 and a master’s degree in business administration from China Europe International Business School in the PRC in April 2000.

Yifang Wu

Mr. Yifang Wu is Non-Executive Director of the company since October 17, 2017. Mr. Wu joined the Fosun Pharma Group in April 2004 and is currently the executive director, president and chief executive officer of Fosun Pharma. Mr. Wu was a technician, director, production officer, finance director, assistant to director of Xuzhou Biochemical Pharmaceutical Factory , now known as Jiangsu Wanbang Biopharmaceutical Company Limited (“Jiangsu Wanbang”), from June 1987 to April 1997, a deputy director of Xuzhou (Wanbang) Biopharmaceuticals Manufactures Plant, now known as Jiangsu Wanbang, from April 1997 to December 1998, the deputy general manager of Xuzhou Wanbang Biochemical Pharmaceutical Co., Ltd. now known as Jiangsu Wanbang, and a deputy general manager of Jiangsu Wanbang from December 1998 to March 2007 and the president of Jiangsu Wanbang from March 2007 to April 2011 and has been the chairman and CEO of Jiangsu Wanbang since April 2011. Mr. Wu graduated from Nanjing University of Science and Technology in the PRC majoring in international commerce in 1996 and obtained a master degree in business administration from Saint Joseph’s University in the United States in 2005.

Yang Yang

Ms. Yang Yang serves as Non-Executive Director of the company. Ms. Yang has been the senior manager of Sincere Holding Group Co., Ltd. in charge of matters relating to employees’ performance and development and the human resources manager of Sino-Singapore Interconnection Investment Fund Management Co., Ltd. since March 2016. Previously, she worked as the human resources manager from February 2014 to January 2016 and the assistant to the chairman of the board of directors from January 2015 to April 2015, respectively, of Zhongtai Hengyuan Industrial Co., Ltd, a partner of Peking University Management Consulting Co., Ltd. responsible for human resources related consultation from December 2008 to November 2013, and a purchasing representative for supply chain management of Shanghai Siemens Mobile Communications Company from September 2004 to September 2008. Ms. Yang obtained a bachelor’s degree in Computer Science and Technology from Harbin Institute of Technology in the PRC in July 2000, a master’s degree in Electronic Commerce from the University of Wyoming in the United States in August 2004 and a doctor’s degree in Corporate Management from the Swiss Federal Institute of Technology Zurich in September 2008.

Chi Fung Leo Chan

Mr. Chi Fung Leo Chan is Non-Executive Independent Director of the company since August 30, 2017. Mr. Chan has been the managing director of LY Capital Limited since May 2016. Previously, he served as deputy managing director of V Baron Global Financial Services Limited from May 2015 to April 2016, director of the corporate finance team of CITIC Securities International in Hong Kong from December 2011 to April 2015, associate of the consumer team and corporate finance execution team of BNP Paribas in Hong Kong and Paris from August 2007 to December 2011, associate of the corporate finance team of CCB International Capital Limited in Hong Kong from July 2006 to July 2007, the executive of corporate finance team of Kingsway Group in Hong Kong from January 2005 to June 2006 and staff accountant of the audit group of Ernst & Young Hong Kong from September 2001 to March 2004, respectively. Mr. Chan obtained a bachelor of business administration with a major in Accounting from the Hong Kong University of Science and Technology in Hong Kong in November 2001. Mr. Chan was admitted as a member of the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants in October 2005.

Jenny Chen

Ms. Jenny Chen is Non-Executive Independent Director of the company since August 30, 2017. Ms. Chen has more than 14 years’ experience in the legal profession. She co-founded CFN Lawyers, a Hong Kong law firm in association with Broad & Bright in January 2013 and is currently a partner of the firm. Prior to that, she worked as a corporate associate in Maples and Calder (Hong Kong) LLP from January 2012 to January 2013, an associate general counsel of American International Assurance Company, Limited from September 2009 to May 2011, and a corporate associate in DLA Piper Hong Kong from July 2006 to September 2009. She also worked at Woo Kwan Lee & Lo from July 2002 to June 2006 with her last position as an assistant solicitor. Ms. Chen obtained her LL.B degree from the Law School of the University of Hong Kong in November 2001 and completed her Postgraduate Certificate in Laws (PCLL) at the same university in June 2002. Ms. Chen was admitted to practice as a solicitor in Hong Kong in September 2004 and a solicitor in England and Wales in September 2005, respectively.

Heung Sang Fong

Mr. Heung Sang Addy Fong is Non-Executive Independent Director of the company since August 30, 2017. Mr. Fong has more than 20 years of audit, financial and capital market experiences. Mr. Fong has been a managing director of Bonus Eventus Securities Limited since April 2015. Previously, he served as chief financial officer of China Harmony Auto Holding Limited (stock code: 3836.HK) from October 2012 to March 2015, chief financial officer of Chendu CYPCO Biotechnology Co., Ltd. from August 2011 to October 2012, director and chief financial officer of China Electric Motor, Inc. (delisted from NASDAQ in June 2011) from January 2010 to May 2011, director and chief financial officer of Apollo Solar Energy Inc. (stock code: ASOE.PK) from February 2009 to March 2010 and the executive vice president of the corporate development of Fuqi International, Inc. (delisted from NASDAQ in March 2011) from December 2006 to January 2009. In addition, Mr. Fong also acted as an independent director of various listed companies. He was an independent director of Universal Technologies Holdings Ltd (stock code: 1026.HK) from July 2006 to June 2013, an independent director of China Housing and Land Development, Inc. (delisted from NASDAQ in March 2016) from September 2010 to April 2014, an independent director and chairman of the audit committee of Kandi Technologies Group Inc (stock code: KNDI.NASDAQ) from July 2007 to June 2011, and an independent director and chairman of the audit committee of Diguang International Development Co., Ltd. (stock code: DGNG.PK). Mr. Fong obtained a master’s degree of business administration from the University of Nevada, Reno, in the United States in December 1989 and a master’s degree in science from the University of Illinois, Champaign, in the United States in June 1993. He is a member of the American Institute of Certified Public Accountants, the Hong Kong Institute of Certified Public Accountants and the State Board of Accountancy of Washington State.

Kai Yu Liu

Mr. Kai Yu Kenneth Liu is Non-Executive Independent Director of the company since August 30, 2017. Mr. Liu worked with Hong Kong Exchanges and Clearing Limited (stock code: 388.HK) from June 2004 to October 2016, in his last position as assistant vice president in IPO Transactions, Listing & Regulatory Affairs Division. Prior to that, he worked with VC CEF Capital Limited (now known as VC Capital Limited) from September 2000 to May 2003, in his last position as an assistant manager in the corporate finance department. He also worked as an audit officer in the internal audit department of Kowloon-Canton Railway Corporation from January 2000 to September 2000, an assistant manager of the audit and control division of the Hong Kong branch of Banque Nationale de Paris from August 1996 to September 1997, an accountant of Ernst & Young from August 1994 to May 1996 and a junior accountant in the audit department of Kwan Wong Tan & Fong (merged with Deloitte Touche Tohmatsu in 1997) from May 1994 to August 1994. Mr. Liu obtained a bachelor of engineering degree in mechanical engineering from the Imperial College of Science, Technology and Medicine of the University of London in August 1991 and a master of business administration degree in international banking and finance from the University of Birmingham in December 1998. Mr. Liu has been a member of the HKICPA since July 1999 and a fellow of the Association of Chartered Certified Accountants since April 2004.