בדיקת עובדות: הדלפות מדיון פנימי במשרד הבריאות שולחות מסר מטעה לציבור

Filed


ברשתות החברתיות פורסמו לאחרונה פוסטים שונים אליהם צורפו קליפים של וידיאו שדלפו כביכול, מישיבה בדיון סגור שהתנהל במשרד הבריאות. הפוסטים  מאשימים את משרד הבריאות בהסתרת נתונים מהציבור ששותפו בדיון פנימי שערך עם יועצים חיצוניים שנשכרו כדי לנתח את דיווחי הציבור על תופעות לוואי לחיסונים נגד קוביד-19.

גורם במשרד הבריאות אישר במסרון לרויטרס שהסרטונים הם חלקים מדיון שנערך בחודש יוני  השנה בממצאים של ועדה חיצונית, שבדקה את תופעות הלוואי שדווחו על ידי הציבור .

"כלל הנתונים שהוצגו בישיבה מופיעים בדוח סופי שנמצא באתר משרד הבריאות בלינק ( כאן). היות ומדובר בישיבת עבודה פנימית, היא לא הוקלטה על ידי אף גורם רשמי, למעט הדמות שהקליטה והדליפה חלקים מתוכה. כל הקליפים שהודלפו הינם מאותה ישיבה", אמר הגורם ממשרד הבריאות.

שני הקליפים הראשונים פורסמו בתוך כתבה במגזין זמן אמת ( כאן), בטענה שמשרד הבריאות בישראל הסתיר תופעות לוואי של החיסונים נגד קוביד-19.

בקליפ הראשון (שאורכו 0.29'), ובקליפ השני (שאורכו 0.21') שומעים ורואים את פרופ' מתי ברקוביץ', ראש צוות המחקר שמינה משרד הבריאות לבחון את תופעות הלוואי של חיסון קוביד.על המסך אפשר לראות שקופית שמציגה גרף עם קבוצות הגיל של אנשים עם תופעות לוואי בדרכי השתן ומערכת העיכול.

הטענה שעולה בכתבה היא שממצאים אלו, ובעיקר התופעות ארוכות הטווח מבססים קשר סיבתי בין החיסון לבין תופעת הלוואי ומשרד הבריאות צריך לחשוב "מדיקו לגאלית". הטענה מבוססת אך ורק על הסרטונים שדלפו.

ציטוט מהסרטון הראשון עם הטענה שמשרד הבריאות חושש מהסתבכות משפטית צוטט בפוסטים ( כאן, כאן, כאן, ו כאן).

השקפים ברקע הם שיתוף בממצאים וניתוחם על ידי המומחים החיצוניים בפגישת הזום.

תופעות ארוכות טווח הן לא בהכרח "סינגל חדש"

בפוסט ( כאן), עולה הטענה שכתוצאה מהדיווחים של הציבור התגלו תופעות חדשות ארוכות טווח ומשרד הבריאות לא פרסם את הממצא הזה בדוח שלו.

לפוסט מצורף סרטון עם הסברים (באורך 4.08'). הוא כולל קטע נוסף מתוך הדיון הפנימי. הדוברת בדיון הפנימי לא מזוהה בשם ופניה טושטשו. כל מה שאנחנו יכולים לשמוע ולראות הוא ש"כמה תופעות לוואי נוירולוגיות ארכו יותר מ-5 חודשים ושפייזר (לפי הדוברת) לא זיהו אותן כתופעת לוואי ארוכה. והיא אומרת (דקה 2.22'): "זה עוזר לנו ליצור קשר בינם לבין החיסון".

הטענה שמעלה הקריינית בסרטון היא – "היה עליהם לראות בהם סימן חדש' ולא תופעת לוואי ידועה".

השקפים וההסבר טוענים ש"הסימנים החדשים" הם לא רק נוירולוגיים אלא גם תופעות לוואי במערכת העיכול והשתן. "ההפתעה הגיעה כשהם נמשכו יותר מחודש ( דקה 2.46')", היא אומרת. ב-65% מהמקרים, הם נמשכו לפחות 5 חודשים (דקה 3.13').

"משתתפי הפגישה יכולים לאשר כי הקטעים הוצאו מהקשרם", מסר גורם במשרד הבריאות. "הקליפים שהודלפו נבחרו בקפידה ונערכו באופן מוטה, כך שהצגתם משמיטה במכוון את העובדה שמדובר בדיון על נתונים גולמיים שלא עברו כל ניתוח או תקנון, תוך ניסיון ראשוני של צוות מסייע להבין מגורמי מקצוע אפידמיולוגיים כיצד להתקדם ולנתח נתונים גולמיים באופן נכון".

דורית רובינשטיין-רייס, פרופ' למשפטים שמתמחה בכל מה שקשור למדיניות בריאות וחיסונים (UC Hastings College of the Law וחברת מדעת), ענתה לרויטרס באימייל לגבי המונח מדיקו לגאלי: "פירושו שלהסבר רפואי יש גם השלכות משפטיות. כלומר להבנתי, הדובר הסביר שלמרות שהם כבר ידעו ודיווחו על התופעות הנ״ל, אנשים שיקראו את הדו״ח יכולים לקבל רושם שזה מידע חדש, ושחשוב להציג את הנתונים בצורה שמסבירה את ההמלצה לחסן עם המידע הזה. הדובר נשמע כאילו הוא חושב שתביעות יכולות לקרות אם הניסוח לא יהיה זהיר, אבל לתת יותר מדי משקל להערה חולפת כזו - ולייחס אותה למשרד הבריאות - זה בעייתי." במאמר שפירסמה רובינשטיין-רייס היא מרחיבה ומתייחסת נקודתית לכל הטענות שעלו לגבי הממצאים החדשים לכאורה.( כאן)

"כאשר בוצע התקנון הנדרש, עלה כי אין תופעות לוואי לא מוכרות או סינגלים חדשים. היבטים "מדיקו-לגלים" עולים בכל מחקר ומחקר נתונים, בוודאי כאלה בהם יש דיווח עצמי שלא ניתן לאימות" הסביר הגורם במשרד הבריאות.

קליפ נוסף שהודלף מאותה ישיבה שותף בפוסטים ( כאןו כאן), טוען, כי הדיווחים נאספו רק מקופת חולים אחת קטנה – קופת חולים מאוחדת, שמשקפת רק כ-15% מהציבור, ושקופות החולים האחרות לא העבירו דיווחים.

"הטענה כאילו הנתונים הגיעו רק מקופת חולים אחת היא שקרית. התקבלו דיווחים מכל הקופות. נתונים מצטברים ממבצע החיסונים בישראל ובעולם מעלים כי הינם בעלי פרופיל בטיחותי טוב מאוד, כאשר הידע המצטבר מקיף מעל מיליארד מתחסנים בחיסוני mRNA עד כה גלובלית", נמסר לרויטרס ממשרד הבריאות.

פסק דין

מטעה. בדיונים הפנימיים במשרד הבריאות הוצגו ממצאים גולמיים ראשוניים של הצוות שהיה אחראי על האיסוף, והתייעץ עם גורמי המקצוע באגף לאפידמיולוגיה לגבי התקנון והניתוח הנדרש כדי להציג את הנתונים, וכי הנתונים נאספו מכל קופות החולים בארץ והוצגו לציבור בדוח התקופתי שנמצא באתר משרד הבריאות.